Winners 2016

Congratulations to the winners of the 2016 Vice-Chancellor's Awards and the Highly Commended staff.

Law SBU of the year

Winner:

  • School of Law

Highly Commended:

  • Academic Registry

Tutor of the year - Student nominations

Dr Joy Myint - Programme Lead/Principal Lecturer (School of Life and Medical Sciences)Winner:

  • Dr Joy Myint - Programme Lead/Principal Lecturer (School of Life and Medical Sciences)

Highly Commended:

  • Mrs Marianne Rial - Senior Lecturer (School of Life and Medical Sciences)
  • Dr Brilliant Mhlanga- Senior Lecturer (School of Humanities)
  • About Tutor of the year 2016

    About the award:
    Awarded to a member of staff who has, in the opinion of the student nominators, demonstrated outstanding commitment to, and achievement in, excellence in inspirational teaching.

    About Dr Joy Myint:
    Joy has worked tirelessly to ensure our academic needs are met and genuinely cares deeply about her students. She is approachable, friendly, compassionate, and inspirational; everything a tutor should be.

Excellence in Student Support - Student nominations

Mr Laith Shewayish - Principal Technical Officer (School of Creative Arts)Winner:

  • Mr Laith Shewayish - Principal Technical Officer (School of Creative Arts)

Highly Commended:

  • Mr Aiden Bygrave - Lab Manager (School of Life and Medical Sciences)
  • Mr Jack Amos - President (Hertfordshire Students’ Union)
  • About Excellence in Student Support 2016

    About the award:
    Awarded to a member of the Professional (i.e. non-academic) staff who has, in the opinion of the student nominators, demonstrated outstanding commitment to and achievement in, excellence service in support of students.

    About Mr Laith Shewayish:
    Laith is a diligent, kind and thoughtful member of the loan store team who’s ever welcoming and patient demeanour have helped encourage a confidence in me over the past 18 months of knowing him.

Colleague of the year

Dr Kate Graeme-Cook - Bioscience Subject Group Lead (School of Life and Medical Sciences)Winner:

  • Dr Kate Graeme-Cook - Bioscience Subject Group Lead (School of Life and Medical Sciences)

Highly Commended:

  • Mr Ken Henman - Principal Technical Officer (School of Physics, Astronomy and Mathematics)
  • Ms Anna Hammerin - Project Manager and SSAHRI Administrator (Research Office, Office of Vice-Chancellor)
  • About Colleague of the year 2016

    About the award:
    Awarded to a member of staff who has markedly and consistently enhanced a culture of respect, engagement and integrity, in the University through their enjoyment in work and their promotion of friendliness, ambition, collegiality, enterprise, and a focus on students.

    About Dr Kate Graeme-Cook:
    Kate always goes the extra mile to pass on her extensive knowledge and experience to other staff who are at an earlier stage in their careers. She is an inspiration to all staff, academic, professional and technical, who contribute to the Bioscience Programmes.

Excellence in Education

Dr Amanda Roberts - Senior Lecturer in Education (School of Education)Winner:

  • Dr Amanda Roberts - Senior Lecturer in Education (School of Education)

Highly Commended:

  • Mrs Lyndsay Duthie - Programme Leader (School of Creative Arts)
  • Mr David Turner - Principal Lecturer in Sports Coaching (School of Life and Medical Sciences)
  • About Excellence in Education 2016

    About the award: Awarded to a member of staff or team of staff who have, in the opinion of the Nominator(s), enhanced our international renown for research-rich education that produces creative, professional and enterprising graduates through one or more of the following:

    - Providing expert teaching informed by research, business and the professions

    - Fostering inquiry, critical thinking and curiosity through inclusive, intellectually challenging courses

    - Strengthening professional partnerships to enhance graduates’ employability

    - Offering workplace engagement and overseas learning opportunities

    - Developing students’ social and global awareness

    About Dr Amanda Roberts:
    Amanda is skilled, energetic, proactive and highly focused on improving the quality of education at the University. Her impact on education is immense through her own work and the way she facilitates excellence in others.

Excellence in Research

Ms Kim Akass - Senior Lecturer, Film and Television (School of Creative Arts)Winner:

  • Ms Kim Akass - Senior Lecturer, Film and Television (School of Creative Arts)

Highly Commended:

  • Ms Edina Harbinja - Senior Lecturer (School of Law)
  • Crop and Environmental Protection Team - Professor Bruce Fitt, Dr Henrik Stotz, Dr Yong-ju Huang, Dr Alla Mashanova, Dr Robert Coutts, Georgia Mitrousia, Dr David Hughes, Dr Aiming Qi, (+ 8 PhD students and a Research Assistant) (School of Life and Medical Sciences)
  • About Excellence in Research2016

    About the award: Awarded to a member of staff or team of staff who have, in the opinion of the Nominator(s), excelled in research that addresses social, economic, cultural, scientific and environmental challenges through one or more of the following:
    - Creating and developing innovative ideas, products and processes
    - Fostering and strengthening research with global partners
    - Supporting a research-rich environment that informs our teaching

    About Ms Kim Akass:
    Kim has built up a vibrant group of researchers who are all inspired by her approach to bridging professional practice and theory.

Excellence in International Engagement

Dr Shaun Borstrock - Associate Dean of School; Business, Innovation and Projects (School of Creative Arts)Winner:

  • Dr Shaun Borstrock - Associate Dean of School; Business, Innovation and Projects (School of Creative Arts)

Highly Commended:

  • Dr Mark Thompson - Acting Dean of School of Physics, Astronomy and Mathematics (School of Physics, Astronomy and Mathematics)
  • European and Study Abroad Team - Ms Maggie Gachowicz, Ms Jane Frost, Ms Melody Jackman, Mr Jack Pettifer, Mr Alfie Jackson, Miss Lucia Wheller, Mr Daniel Helfenbein, Ms Chloe Cruse (Academic Registry)
  • About Excellence in international Engagement 2016

    About the award: Awarded to a member of staff or team of staff who have, in the opinion of the Nominator(s), enhanced our global reputation with students, institutions, organisations and government agencies through one of more of the following:
    - Strengthening our position as a university of choice for international students
    - Developing international partnerships
    - Strengthening the global perspective in the curriculum
    - Encouraging international alumni to support our students and engagement with business

    About Dr Shaun Borstrock:
    Shaun’s work in the internationalisation of the School of Creative Arts is having a significant impact on our students, strengthening the global perspective in their curriculum and enriching their overall experience at the University.

Excellence in Business

Mrs Gillian McKenzie - Employment and Placements Liaison (Enterprise and Business Development)Winner:

  • Mrs Gillian McKenzie - Employment and Placements Liaison (Enterprise and Business Development)

Highly Commended:

  • Dr Darragh Murnane - Associate Dean (Enterprise) (School of Life and Medical Sciences)
  • Mrs Sallie Wilson - Employment and Placement Advisor (Enterprise and Business Development)
  • About Excellence in Business 2016

    About the award: Awarded to a member of staff or team of staff who have, in the opinion of the Nominator(s), enhanced our international renown for integrating the research, innovation and business expertise of our staff, students and graduates through one or more of the following:
    - Developing students with the knowledge, skills and attributes to succeed in business and the professions
    - Encouraging and rewarding staff for engaging with business and the professions
    - Enhancing relationships with business and industry
    - Creating subsidiary companies that support the University

    About Mrs Gillian McKenzie:
    Gillian’s passion and enthusiasm has contributed to the success of the Santander’s Funded Graduate Internship scheme, securing roles for 30 of our graduates and creating solid links with local employers.

Excellence in Community and Partners

Dr Angela Madden - Subject Group Lead for Nutrition and Dietetics (School of Life and Medical Sciences)Winner:

  • Dr Angela Madden - Subject Group Lead for Nutrition and Dietetics (School of Life and Medical Sciences)

Highly Commended:

  • Dr Julie Moore - Research Fellow, Heritage Hub (School of Humanities)
  • Miss Tricia Bryan - Business, Innovation and Projects (School of Creative Arts)
  • About Excellence in Community and Partners 2016

    About the award:
    Awarded to a member of staff or team of staff who have, in the opinion of the Nominator(s), enhanced our international renown for supporting our communities, raising aspirations and enriching lives through one or more of the following:
    - Demonstrating and promoting our positive social, cultural and economic impact
    - Sharing our knowledge, facilities and resources
    - Providing local leadership in education, culture and innovation
    - Investing resources to develop a vibrant university town

    About Dr Angela Madden:
    Angela is establishing the University of Hertfordshire as a supporter of Café Scientifique in Hatfield, and demonstrating to her colleagues the innovative ways in which we can engage with our local community.

Excellence in Sustainability

IT4ISWinners:

  • IT for Integrated Services Development Team - Graham Davies, David Gillard, Luke Butcher, Craig Plummer, Ross Holdway, Prab Munjal, James Hanson, Maryjane Betrand, Spencer Hunt, Tom Swaddling, Mark Brady (Library and Computing Services)

Highly Commended:

  • Ask Herts Team - Graham Davies, David Gillard, Peter Hanna, Ross Holdway, Craig Plummer, Tom Swaddling  (Library and Computing Services)
  • Mrs Charlotte Rigby - Purchasing Officer (Finance)
  • About Excellence in Sustainability 2016

    About the award:
    Awarded to a member of staff or team of staff who have, in the opinion of the Nominator(s), improved efficiency within the University through one of more of the following: - Consolidating financial sustainability - Supporting development of our campuses and infrastructure - Positively improving our impact on the environment - Managing resources and services in a business-like way

    About IT for Integrated Services Development Team
    The IT for Integrated Services development team have developed a significant number of technology products in conjunction with the Hutton Hub development project clearly showing the ability to create and develop innovative ideas, products and processes.

Green Impact team of the year

FielderCentreWinner:

  • The Fielder Center - Jonathan Baker, Bevan Blanchard, Simon Freeman, Michelle Freeman, Katrina Lynes, Kim Fisher, Donna Gener (Estates, Hospitality and Contract Services)
  • About Green Impact team of the year 2016

    About The Fielder Center:
    The Fielder Centre have dramatically increased their food recycling, sending over a metric tonne of food waste for anaerobic digestion between November and March; equivalent to a fully grown male saltwater crocodile.

Alumnus of the year 2016

Tim Bliss - Alumnus of the year 2016Winner:

  • Dr Timothy Bliss

Photos from the Awards Ceremony and the staff garden party 2016