2012-13 student award winners

Congratulation to the winners of student prizes awarded for achievements in Engineering and Technology during 2012-13!

Award categories

Prizes were award in the following categories:

Kurt Dannenberg awards

Kurt Dannenberg Bursary

  • Winners in 2013: Christopher Romanowski, Amy Bolton, Timothy Leach
  • Presented by: Ms June Bucknall (Dannenberg) and Prof Neville Reyner CBE

Kurt Dannenberg Scholarship (MEng)

  • Citation: For the best performing student progressing to the MEng year.
  • Winners in 2013: Aaron Rose, Adam Baker
  • Presented by: Ms June Bucknall (Dannenberg) and Prof Neville Reyner CBE

Kurt Dannenberg Scholarship (Undergraduate)

  • Citation: For the highest rate of improvement in the second year, compared to first year results.
  • Winners in 2013: Mashal Simsim, Rory Timms, Sajid Khan, Hern Yau, Sam Falahi
  • Presented by: Ms June Bucknall (Dannenberg) and Prof Neville Reyner CBE

John Cunningham awards

John Cunningham Flying Scholarship

  • Nathan OgdenCitation: For demonstrating outstanding flying skills on the Flying module of any Engineering course which involves Pilot Studies.
  • Winner 2013: Nathan Ogden
  • Presented by: Mr Maurice James (RAeS) and Prof Neville Reyner CBE

RAeS (Hatfield Branch) awards

The RAeS, Hatfield Branch Aerospace Bursary

  • Waye AngCitation: For the best performing first year student on an aerospace degree course.
  • Winners 2013: Waye Ang, Andrew Tingey
  • Presented by: Mr Maurice James (RAeS) and Prof Neville Reyner CBE

RE Bishop Aerospace Design Prize

  • Alejandro Luis-HannanCitation: For an outstanding performance on the final year Design Project, awarded to the student achieving the highest grade in the subject.
  • Winners 2013: Alejandro Luis-Hannan, Nathan Ogden
  • Presented by: Mr Maurice James (RAeS) and Prof Neville Reyner CBE

RAeS (Hatfield Branch) Student Lecture Competition Prize

  • Citation: For First Place
  • Winner 2013: Anchal Goel

RAeS (Hatfield Branch) Blue Streak Prize

  • Liam ErskineCitation: For the best final year specialist 'Rocket Project'
  • Winners 2013: Liam Erskine, Henry Marsden
  • Presented by: Mr Maurice James (RAeS) and Prof Neville Reyner CBE

RAeS awards

Royal Aeronautical Society Prize

  • Shweta MehtaCitation: For the best student in Aerospace Engineering for the academic year
  • Winner 2013: Shweta Mehta
  • Presented by: Mr Maurice James (RAeS) and Prof Neville Reyner CBE

John Houlder awards

John Houlder Engineering Flying Scholarship

  • Ross SouthgateCitation: For demonstrating outstanding flying skills on the Flying module of any Engineering course which involves Pilot Studies.
  • Winner 2013: Ross Southgate
  • Presented by: Mr Maurice James (RAeS) and Prof Neville Reyner CBE

Institute of Electrical & Electronics Engineers awards

The Institute of Electrical & Electronics Engineers Prize

  • Syed ImamCitation: For Best final year Telecommunications Project student
  • Winner 2013: Syed Imam
  • Presented by: Prof Yichuang Sun (UH) and Prof Neville Reyner CBE

The Institute of Electrical & Electronics Engineers Prize

  • Priya KasunCitation: For Best Masters Project in Communications
  • Winner 2013: Priya Kasun
  • Presented by: Prof Yichuang Sun (UH) and Prof Neville Reyner CBE

Institution of Mechanical Engineers awards

IMechE Best Project Certificate

  • Chenchen WuCitation: For the 'Best Project' on any year of an accredited IMechE degree course who will be awarded an IMechE accredited degree.
  • Winner 2013: Chenchen Wu
  • Presented by: Mr David Eatly (IMechE) and Prof Neville Reyner CBE

IMechE Best Student Certificate

  • Daniel HammondCitation: For the best student on any year of an accredited IMechE degree course who will be awarded an IMechE accredited degree.
  • Winner 2013: Daniel Hammond
  • Presented by: Mr David Eatly (IMechE) and Prof Neville Reyner CBE

Institution of Mechanical Engineers Frederic Barnes Waldron 'Best Student' Award

  • Joe MundayCitation: For the 'Best Student' in Mechanical Engineering who has already completed two years of an IMechE accredited degree programme.
  • Winner 2013: Joe Munday
  • Presented by: Mr David Eatly (IMechE) and Prof Neville Reyner CBE

Institution of Mechanical Engineers Project Award

  • Lewis WinchCitation: For completion of an outstanding research, development or design project in mechanical engineering
  • Winner 2013: Lewis Winch
  • Presented by: Mr David Eatly (IMechE) and Prof Neville Reyner CBE

MBDA awards

MBDA Prize

  • Madhav BhakuCitation: For the student achieving the best overall performance in the second year of the BEng (Hons) in Electrical and Electronic Engineering programme
  • Winner 2013: Madhav Bhaku
  • Presented by: Dr Andy Lewis (UH) and Prof Neville Reyner CBE

Raytheon awards

Raytheon Prize

  • James HurnCitation: For the student demonstrating exemplary performance in their second year of study
  • Winners 2013: James Hurn, Salihu Ahmed
  • Presented by: Mr John Jackaman (Raytheon) and Prof Neville Reyner CBE

Peggy Hodges awards

Peggy Hodges Prize (Soroptimist International - St Albans)

  • Yuwei LuoCitation: For the two highest performing female students completing the second year of full time MEng/BEng Engineering and BSc Technology degrees.
  • Winners 2013: Yuwei Luo, Zhili Deng
  • Presented by: Ms Jean Eaton (Soroptimist International – St Albans Branch) and Prof Neville Reyner CBE

Soundcraft awards

Soundcraft Prize

  • Madhav BhakuCitation: The best mini-project student on the BEng (Hons) degree programme in Electronics and Communications Engineering
  • Winner 2013: Madhav Bhaku
  • Presented by: Dr Andy Lewis (UH) and Prof Neville Reyner CBE

Soundcraft Prize

  • Mikhail Mashanov 2012-2013Citation: The best mini-project student on the BSc (Honours) degree programme in Digital Technology
  • Winner 2013: Mikhail Mashanov
  • Presented by: Dr Andy Lewis (UH) and Prof Neville Reyner CBE

Design Prizes awards

Design Team Prize

  • Winners 2013: Lewis Hazelwood-Plato, Arandeep Ball, Thomas Tennant, Fayzan Hussain, Sanjevan DhillonCitation: For the Best First Year Design Team Competition - Top BSc Group
  • Winners 2013: Lewis Hazelwood-Plato, Arandeep Ball, Thomas Tennant, Fayzan Hussain, Sanjevan Dhillon
  • Presented by: Dr George Haritos (UH) and Prof Neville Reyner (CBE)

Design Team Prize

  • Winners 2013: Ozan Alver, Cem Gulcen, Patrik Halmo, Lourds-Christas-Nirman-Perera Moragoda-Arachchige, Julien Guay, Kaviraj KamarajCitation: For the Best First Year Design Team Competition - Top BEng Group
  • Winners 2013: Ozan Alver, Cem Gulcen, Patrik Halmo, Lourds-Christas-Nirman-Perera Moragoda-Arachchige, Julien Guay, Kaviraj Kamaraj
  • Presented by: Dr George Haritos (UH) and Prof Neville Reyner (CBE)

Design Team Prize

  • Winners 2013: Hasan Rashid, Jeyhun Ibrahim, Mehmet Bolsoy, Callum Burke, Jordan Greener, Ketan DepalaCitation: For the Best First Year Design Team Competition - Second Best Group Overall
  • Winners 2013: Hasan Rashid, Jeyhun Ibrahim, Mehmet Bolsoy, Callum Burke, Jordan Greener, Ketan Depala
  • Presented by: Dr George Haritos (UH) and Prof Neville Reyner (CBE)

University Prizes awards

University Prize

  • Bavly Obaid 2012-2013Citation: For Best Overall MEng Student
  • Winner 2013: Bavly Obaid
  • Presented by: Prof Aladdin Ariyaeeinia
    (UH) and
    Prof Neville Reyner CBE

University Prize

  • Joe MundayCitation: For Best Overall BEng (auto/aero/mech) Student
  • Winner 2013: Joe Munday
  • Presented by: Prof Aladdin Ariyaeeinia (UH) and Prof Neville Reyner CBE

University Prize

  • Vibisnaa Saravanabavan 2012-2013Citation: For Best Overall BEng (elec) Student
  • Winner 2013: Vibisnaa Saravanabavan
  • Presented by: Prof Aladdin Ariyaeeinia (UH) and Prof Neville Reyner CBE

University Prize

  • Jamie Battle 2012-2013Citation: For Best Overall BSc (auto/aero/mech) Student
  • Winner 2013: Jamie Battle
  • Presented by: Prof Aladdin Ariyaeeinia (UH) and Prof Neville Reyner CBE

University Prize

  • Ross HoldwayCitation: For Best Overall BSc (elec) Student
  • Winner 2013: Ross Holdway
  • Presented by: Prof Aladdin Ariyaeeinia (UH) and Prof Neville Reyner CBE

University Prize

  • Citation: For Best Overall MSc Student (EIMASTE)
  • Winner 2013: Kenneth Bennett

University Prize

  • Arif Omar 2012-2013Citation: For Best Overall MSc Student (EIMASTAD)
  • Winner 2013: Arif Omar
  • Presented by: Prof Aladdin Ariyaeeinia (UH) and Prof Neville Reyner CBE

Institution of Engineering & Technology awards

The Institution of Engineering & Technology Prize

  • Syed ImamCitation: For the best student in the final year of the BEng (Honours) Degree in Electrical and Electronic Engineering
  • Winner 2013: Syed Imam
  • Presented by: Mr Mark Organ (IET) and Prof Neville Reyner CBE

ICTTech and ENGTech certificates awards

  • ICTTech ENGTech certificates 2012-2013Michael Rich - EngTech
  • Tom Reason - EngTech
  • Pavels Sevcenko - EngTech
  • Paul Ibhanesebhor - ICTTech
  • Mohd Islam - EngTech
  • Masoyi Sanda - EngTech
  • Daniel Parsons - EngTech
  • Jamie Oakey - EngTech
  • David Allibone - EngTech
  • Hajeevan Sivapathasunderam - EngTech and ICTTech
  • Grace Thomas - EngTech
  • Paolo Bardi - EngTech
  • Stephanie Alexander - EngTech
  • Alexander Acres - EngTech
  • Ryan Stockley - EngTech
  • James Pearson - EngTech
  • Sophie Parker - EngTech
  • Ahmed Omar Ali - EngTech
  • Jekaterina Perestoronina - EngTech
  • Jake Parker - EngTech
  • Jack Gardner - EngTech
  • Muhammad Ahsan - EngTech
  • Samuel Toko - EngTech
  • Matthew Edmunds - EngTech
  • Thomas Hurd - EngTech
  • Kshitij Vhatkar - EngTech
  • James Swift - EngTech
  • Thomas Smith - EngTech
  • Adam Grimes - EngTech
  • Antons Kuzenko - EngTech
  • Shaun Aaron Lye - EngTech
  • Richard Wicklen - EngTech
  • Matthew Sharp - EngTech
  • Neil Basini - EngTech
  • Muhammad Kashif - EngTech/li>
  • Akash Goldenwalla - EngTech
  • Ciaran Welsh - EngTech
  • Ben Newman - EngTech
  • Mevon Niromal Weerawardena - EngTech and ICTTech
  • Mohd Mohd Effandie - EngTech
  • Antonis Charalabopoulos - EngTech
  • Frances Elaine Laking - ICTTech
  • Amit Ramji - EngTech and ICTTech
  • Ross Taylor - EngTech