2011-12 student award winners

Congratulation to the winners of student prizes awarded for achievements in Engineering and Technology during 2011-12!

Award categories

Prizes were award in the following categories:

Kurt Dannenberg

Kurt Dannenberg Bursary

  • Kurt-Dannenberg Bursary Winners in 2012: Krishna Srishanmuganathan, Mohammad Sheik-Miskin, Paul Ibhanesebhor
  • Presented by: Lord Jan Simon and Ms June Bucknall (Dannenberg)

Kurt Dannenberg Scholarship (MEng)

  • Mehtab-Pathan and Neil-PatelCitation: For the best performing student progressing to the MEng year.
  • Winners in 2012: Mehtab Pathan, Neil Patel
  • Presented by: Lord Jan Simon and Ms June Bucknall (Dannenberg)

Kurt Dannenberg Scholarship (Undergraduate)

  • Kurt Dannenberg Scholarship UndergraduatesCitation: For the highest rate of improvement in the second year, compared to first year results.
  • Winners in 2012: Jiaming Hu, Neil Walcuch, Ahmed Almarwani, Jeff Sidey
  • Presented by: Lord Jan Simon and Ms June Bucknall (Dannenberg)

John Cunningham

John Cunningham Flying Scholarship

  • James LawtonCitation: For demonstrating outstanding flying skills on the Flying module of any Engineering course which involves Pilot Studies.
  • Winner 2012: James Lawton
  • Presented by: Mr Maurice James (RAeS) and Prof Neville Reyner CBE

RAeS (Hatfield Branch)

The RAeS, Hatfield Branch Aerospace Bursary

  • Pawel Jastrzebsk: best performing first year student in aerospace engineering.Citation: For the best performing first year student on an aerospace degree course.
  • Winners 2012: Pawel Jastrzebski
  • Presented by: Mr Maurice James (RAeS) and Prof Neville Reyner CBE

RE Bishop Aerospace Design Prize

  • Samuel Lisney: Highest grade in final year design project.Citation: For an outstanding performance on the final year Design Project, awarded to the student achieving the highest grade in the subject.
  • Winners 2012: Samuel Lisney
  • Presented by: Mr Maurice James (RAeS) and Prof Neville Reyner CBE

RAeS (Hatfield Branch) Student Lecture Competition Prize

  • Mukti Limbu first place RAeS (Hatfield-Branch)Citation: For First Place
  • Winner 2012: Mukti Limbu
  • Presented by: Mr Maurice James (RAeS) and Prof Neville Reyner CBE

RAeS

Royal Aeronautical Society Prize

  • Joshua KatzenbergCitation: For the best student in Aerospace Engineering for the academic year
  • Winner 2012: Joshua Katzenberg
  • Presented by: Mr Maurice James (RAeS) and Prof Neville Reyner CBE

Institute of Electrical & Electronics Engineers

The Institute of Electrical & Electronics Engineers Prize

  • Cheenwattage Rodrigo Best final year Telecomms Project 2011-2012Citation: For Best final year Telecommunications Project student
  • Winner 2012: Cheenwattage Rodrigo
  • Presented by: Dr Andy Lewis (UH) and Prof Neville Reyner CBE

The Institute of Electrical & Electronics Engineers Prize

  • Ahmadreza-Faghih-Best-Masters-Project-in-Comms-2011-2012Citation: For Best Masters Project in Communications
  • Winner 2012: Ahmadreza Faghih
  • Presented by: Dr Andy Lewis (UH) and Prof Neville Reyner CBE

Institution of Mechanical Engineers

IMechE Best Project Certificate

  • Matthew Ball - Winner of the 2012 IMechE Best Project Certificate Citation: For the 'Best Project' on any year of an accredited IMechE degree course who will be awarded an IMechE accredited degree.
  • Winner 2012: Matthew Ball
  • Presented by: Mr David Eatly (IMechE) and Prof Neville Reyner CBE

IMechE Best Student Certificate

  • Matthew Reese EdwardsCitation: For the best student on any year of an accredited IMechE degree course who will be awarded an IMechE accredited degree.
  • Winner 2012: Matthew Reese-Edwards
  • Presented by: Mr David Eatly (IMechE) and Prof Neville Reyner CBE

Institution of Mechanical Engineers Frederic Barnes

Waldron 'Best Student' Award

  • Samuel Lisney: Waldron Best Student AwardCitation: For the 'Best Student' in Mechanical Engineering who has already completed two years of an IMechE accredited degree programme. 
  • Winner 2012: Samuel Lisney
  • Presented by: Mr David Eatly (IMechE) and Prof Neville Reyner CBE

Institution of Mechanical Engineers Project Award

  • Citation: For completion of an outstanding research, development or design project in mechanical engineering
  • Winner 2012: Madhavik Patel

Denis Filer Scholarship

  • Matthew Reese Edwards Denis Filer ScholarshipCitation: For the most improved UK, full-time BEng student at the end of their first year of study.
  • Winner 2012: Matthew Reese-Edwards
  • Presented by: Dr Andy Lewis (UH) and Prof Neville Reyner CBE

MBDA

MBDA Prize

  • Krishna SrishanmuganathanCitation: For the student achieving the best overall performance in the second year of the BEng (Hons) in Electrical and Electronic Engineering programme
  • Winner 2012: Krishna Srishanmuganathan
  • Presented by: Dr Andy Lewis (UH) and Prof Neville Reyner CBE

Raytheon

Raytheon Prize

  • Henry Ha Raytheon Prize 2011-2012Citation: For the student demonstrating exemplary performance in their second year of study
  • Winners 2012: Henry Ha, Matthew Robinson
  • Presented by: Mr John Jackaman (Raytheon) and Prof Neville Reyner CBE

Peggy Hodges

Peggy Hodges Prize (Soroptimist International - St Albans)

  • Chenchen Wu Peggy Hodges Prize 2011-2012Citation: For the two highest performing female students completing the second year of full time MEng/BEng Engineering and BSc Technology degrees.
  • Winner 2012: Chenchen Wu
  • Presented by: Ms Helen Byrne (Soroptimist International – St Albans Branch) and Prof Neville Reyner CBE

Soundcraft

Soundcraft Prize

  • Syed Imam: Soundcraft Prize Citation: The best mini-project student on the BEng (Hons) degree programme in Electrical and Electronic Engineering
  • Winner 2012: Syed Imam
  • Presented by: Mr Graham Blyth (Soundcraft) and Prof Neville Reyner CBE

Soundcraft Prize

  • Citation: The best mini-project student on the BSc (Honours) degree programme in Music Technology
  • Winners 2012: Al-Azhar Lalani, Chloe Honey
  • Presented by: Mr Graham Blyth (Soundcraft) and Prof Neville Reyner CBE

Design Prize

Design Team Prize

  • Design Team Prize first year 2011-2012Citation: For the Best First Year Design Team Competition - Top BSc Group
  • Winners 2012: Tomas Moorcraft, Sunil Patel, Timothy Leach, Thomas Lindsay, Adam Evans, Gary Smith
  • Presented by: Mr Geoff Angel (UH) and Prof Neville Reyner (CBE)

Design Team Prize

  • Best-1st-year-Design-Team-Top-BEng-Group-2011-2012Citation: For the Best First Year Design Team Competition - Top BEng Group
  • Winners 2012: Chun Gong, Yiu-Him Lau, Gongbiao Lin, Abdulmakik Abubakar, Faraz-Ahmed Sabzwari, Parth Velani
  • Presented by: Mr Geoff Angel (UH) and Prof Neville Reyner (CBE)

Design Team Prize

  • Citation: For the Best First Year Design Team Competition - Second Best Group Overall
  • Winners 2012: Matthew Stevens, Aaron South, Richard White, Patrick Ryan, Matthew Reese-Edwards, Thomas Roberts
  • Presented by: Mr Geoff Angel (UH) and Prof Neville Reyner (CBE)

University Prize

University Prize

  • James NevensCitation: For Best Overall MEng Student
  • Winner 2012: James Nevens
  • Presented by: Prof Aladdin Ariyaeeinia (UH) and
    Prof Neville Reyner CBE

University Prize

  • Samuel Lisney: Best overall BEng (auto/aero) student.Citation: For Best Overall BEng (auto/aero) Student
  • Winner 2012: Samuel Lisney
  • Presented by: Prof Aladdin Ariyaeeinia (UH) and Prof Neville Reyner CBE

University Prize

  • Hugues Kamba Mpiana Best Overall BEng elec StudentCitation: For Best Overall BEng (elec) Student
  • Winner 2012: Hugues Kamba-Mpiana
  • Presented by: Prof Aladdin Ariyaeeinia (UH) and Prof Neville Reyner CBE

University Prize

  • Jack DudmanCitation: For Best Overall BSc (auto/aero) Student
  • Winner 2012: Jack Dudman
  • Presented by: Prof Aladdin Ariyaeeinia (UH) and Prof Neville Reyner CBE

University Prize

  • Charles OrrCitation: For Best Overall BSc (elec) Student
  • Winner 2012: Charles Orr
  • Presented by: Prof Aladdin Ariyaeeinia (UH) and Prof Neville Reyner CBE

Institution of Engineering & Technology

The Institution of Engineering & Technology Prize

  • Hugues Kamba Mpiana Best Overall BEng elec StudentCitation: For the best student in the final year of the BEng (Honours) Degree in Electrical and Electronic Engineering
  • Winner 2012: Hugues Kamba-Mpiana
  • Presented by: Mr Nigel Fine (IET) and Prof Neville Reyner CBE

ICTTech and ENGTech certificates

  • Jonathan Brosnan
  • Joshua Pitts
  • Martin Heanue
  • Nicky Pisano
  • Sam Cappell
  • Liaaqat Ramjaun
  • Stuart Holland
  • Juan Villalba
  • Ross Holdway
  • Schweta Mehta
  • Shyam Tanna
  • Sakib Sarker
  • Mark Evans
  • Juned Patel
  • Richard Owen
  • Lewis Winch
  • Touhid Shahid
  • Robert Lewin
  • Halldor Halldosson
  • Daniel Nanton
  • Christopher Stops
  • Adam Baker
  • Ryan Manvill
  • Jahaazeb Kiyanni
  • Aaron Rose
  • Christopher Griffiths
  • David Buckley
  • Dominic Elliott
  • Joe Munday
  • Clement Sabau
  • Czar Balangue
  • Christopher Kneller
  • Carl Marcantonio
  • Abdullah Baig
  • James Battle
  • Elizabeth Sutton